The Judges

Shawn Cotton, Nora Atalla, Ashley Obscura, Mo Bolduc, Benjamin Hertwig, Kayla Geitzler

2021 Online Team Regionals

Printer-friendly version

Poetry In Voice / Les voix de la poésie is pleased to announce the results of our 2021 Online Team Regional Contests. 42 schools from across the country submitted entries. We will be announcing the English, French and Bilingual National Team Champions during our Online National Finals on April 22, 8PM EST. 

Concours en équipe en ligne : Québec 2021

Contest language: French

1st place:
ÉCOLE INTERNATIONALE DE MONTRÉAL
Joséphine Van Dongen-Rhodius
Valeria Camila Gomez Ladino
Capucine Monteil
2nd place:
SÉMINAIRE DE SHERBROOKE
Ihab Ramy Bourkou
Sara-Lou Chenay
Mariane Bélanger
3rd place:
COLLÈGE DE LÉVIS
Anne Samson
Rosalie Lavoie
Élodie Fortin

Participating schools

COLLÈGE BEAUBOIS

Romy Magdalena Pueyo

Youssef Farag

Thomas Khang Hua

COLLÈGE ST-ALEXANDRE DE LA GATINEAU

Jade Charbonneau

Anoushka Paulus

Léony Blanchette

THE STUDY

Tyleur Lafleur

Lou Guyot

Alexa Campeau

Concours en équipe en ligne : Colombie-Britannique 2021

Contest language: French

1st place:
DR. CHARLES BEST SECONDARY SCHOOL
Troy Cheah
Roxanna Ferdowsi
Rui Yi Jia

Concours en équipe en ligne : Alberta 2021

Contest language: French

1st place:
ÉCOLE LA ROSE SAUVAGE
Mélissa RIVA
Harshpreet Kaur Anand
Samir SAKR
2nd place:
WEST ISLAND COLLEGE
Steven Dong
Catherine Millaire
Maria Quintero Garcia
3rd place:
SIR WINSTON CHURCHILL HIGH SCHOOL
Lysiane Kouakou
Kishi Akinsunmade
Lysiane Kouakou

Concours en équipe en ligne : Ontario 2021

Contest language: French

1st place:
UNIVERSITY OF TORONTO SCHOOLS
Sarah Hamdi
Madeleine Schmuckler
Louis L'Ahelec
2nd place:
TORONTO FRENCH SCHOOL
Noure Dalya Selmi
Philip Nedelev
Nasser Wahbeh
3rd place:
THORNLEA SECONDARY SCHOOL
Elliott Chung
Naomi Varnovitski
Nusha Moosavipour
4th place:
ST. JOSEPH'S CATHOLIC HIGH SCHOOL
Anika Yap
Christina Blanc
Keagan Yap

2021 Eastern Ontario Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
MARSHALL MCLUHAN SECONDARY SCHOOL
Katrina Belleza
Kayla Hall
Samantha Melo-Centanni
2nd place:
THORNLEA SECONDARY SCHOOL
Ingrid Qin
Laura Ross
Mikayla Astroff
3rd place:
ST. JOSEPH'S COLLEGE
Steici Michell De la Rosa Rodriguez
Angel Anqi Zou
Linden Isabella Thomas

Participating schools

ACADÉMIE DE LA CAPITALE

Meva Vigliotti

John Fayad

Saif ElNabulsia

ELEMENT HIGH SCHOOL

Fiona Smith

Soren McMillan

Kaylin Miller Burton

TORONTO FRENCH SCHOOL

Aislinn McCarthy

Rianna Smuk

Martin Thaw

UNIVERSITY OF TORONTO SCHOOLS

Kunaal Chandrashekar

Cate Balasubramanian

Anasofia Florez

2021 Western Ontario Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
ASSUMPTION COLLEGE CATHOLIC SECONDARY SCHOOL
Favour Aremu
Mekhi Quarshie
Kaycia Milne
2nd place:
ST. JOSEPH'S CATHOLIC HIGH SCHOOL
Christina Blanc
Genevieve Wimmer
Hallelujah Aboona
3rd place:
CATHOLIC CENTRAL SECONDARY SCHOOL
Natalia Ayala Giraldo
Clyde Teneza
Larsa Khatiti

Participating schools

CHATHAM CHRISTIAN SCHOOL

Kaiden Groombridge

Amelia DeKoter

Kyra Vellinga

LONDON CENTRAL SECONDARY SCHOOL

Ella Francis

Thomas Li

Jasmine Yanoshita

2021 Lower Mainland Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
SEMIAHMOO SECONDARY SCHOOL
Karina Zhou
Déja Lee
Raushan Bindra
2nd place:
LANGLEY FINE ARTS SCHOOL
Alice Bae
Naomi Hoedemaker-Purvis
Meghan Romano
3rd place:
DR. CHARLES BEST SECONDARY SCHOOL
Mateo Bravo
Troy Cheah
Breanna Cruz Penate
4th place:
ÉCOLE ANDRÉ-PIOLAT
Chloé Lukac
Anouk Bellefleur Mendoza
Arusha Davison

2021 Vancouver Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
BRITANNIA SECONDARY SCHOOL
Sam Byassee
Sara Kourkmas
Summer Chenoweth
2nd place:
ST. GEORGE'S SCHOOL
Fred Yang
Jack He
George Sun
3rd place:
WEST POINT GREY ACADEMY
Zara Smith
Emma Miao
Rubi Katz

Participating schools

ERIC HAMBER SECONDARY SCHOOL

Russell Bouchard

Teresa Chen

Rachel Waldman

LITTLE FLOWER ACADEMY

Joyce Chen

Maria Zen Baxter

Audrey Braun

2021 Quebec Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
ÉCOLE INTERNATIONALE DE MONTRÉAL
Reda Hessi
Léo Dionne
Mia Luz Nedellec

2021 Alberta Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
EDMONTON ISLAMIC ACADEMY
Jomana Aref Anshasi
Yusra Abdirashid Ali
Rama Alsheikh Ali
2nd place:
WEBBER ACADEMY
Manal Kamran
Fola Shinyanbola
Maya Wilger
3rd place:
ALL SAINTS HIGH SCHOOL
Mardianna Ilieh
Star Ezeano
Madison Moser

Participating schools

WEST ISLAND COLLEGE

Maria Quintero Garcia

Steven Dong

Medina Javer

WESTWOOD COMMUNITY HIGH SCHOOL

Soham Arvikar

Saakshi Arvikar

Faith Kippenhuck

2021 Manitoba Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
KILDONAN-EAST COLLEGIATE
Al Gilbert
Emily Kruk
Emily Adam
2nd place:
ELMWOOD HIGH SCHOOL
Diego Chacon-Vega
Shanice Raymond
John Platon
Shawn Cotton, Nora Atalla, Ashley Obscura, Mo Bolduc, Benjamin Hertwig, Kayla Geitzler
Shawn Cotton, Nora Atalla, Ashley Obscura, Mo Bolduc, Benjamin Hertwig, Kayla Geitzler

The Judges

Shawn Cotton, Nora Atalla, Ashley Obscura, Mo Bolduc, Benjamin Hertwig, Kayla Geitzler